Home > Achievements > Achievements 2014

Achievements 2014

Academic (PSLE 2014)

 
2014 ACADEMIC GRAPH 2.png

2014 ACADEMIC GRAPH.png

Information and Communication Technology

ICT

ICAS Computer Skills 2014

High Distinction:

Anjali Upadhyay, 3 Grace

Miza Masturah Nurul Izzah Fatahillah, 4 Kindness

Wang Yufei, 5 Joy

 

Distinction:

'Aabidah Binte Aminudin, 2 Kindness

Riddhima Mishra, 2 Patience

'Aaliyah Binte Afdillah, 3 Charity

Sioban Rose Lee, 3 Charity

Kaissa Ilie Hassan Zainuddin, 3 Grace

Maher Ketul Kamdar, 3 Humility

Nur 'Iffah Binte Andy Azaly, 3 Humility

Misha Ghosh, 3 Joy

Qaisara Amanina Binte Muhamad Irshad, 3 Joy

Rachel Liew Jing Rui, 3 Kindness  Jeevna Kaur, 4 Charity

Rakshitha Ganesan, 4 Charity

Nilusha Selene Piyasiri, 4 Grace

Stephanie Lee, 4 Humility

Tejyashri Jhanvi Rideshkumar, 4 Kindness

Sarah Fareed Kagda, 5 Joy

Kavyasri Saravanan, 5 Kindness


Language Arts

Chinese

15th International Chinese 
Language Competition 2014 
for Primary Schools
Bronze Award: 
Mao Yuxuan, 6 Kindness

Certificate of Participation: 
Huan Yao Hong, 5 Joy 
Huang Lin Wei, 5 Charity 
Jasmine Xu Zhi Rui, 5 Joy 
Xu Yi Fei, 5 Charity 
Wang Yu Fei, 5 Joy 
Esther Chua Ning, 6 Joy 
Lee LiYi Cheryl, 6 Joy 
Mao Yuxuan, 6 Kindness 
Zhou Xin Ru, 6 Charity
8th YMCA Mandarin 
Speaking Awards
Bronze Honour Roll: 
LiJu, 6 JoY
Liu Wen Hui, 6 Humility

Silver Honour Roll: 
Mao Yu Xuan, 6 Kindness

 

National Story Challenge 
2014 (Primary Mandarin)
Semi Finalist:
Zhou Xin Ru, 6 Charity
Dai Ailin Catherine, 3 Charity
Jennibelle Teh Ching Yee, 
5 Kindness
Trina Chan Xi Yue, 5 Charity
Zhang Ji Wan, 6 Charity

English

2014 International 
Competitions 
and Assessments for 
Schools (Writing)
High Distinction:
Lubna Maryam Shah, 3 Grace
Yong Kye Qin, 4 Charity 

Distinction:
Riddhima Mishra, 2 Patience 
Ruth Tan, 2 Kindness
Misha Ghosh, 3 Joy
How Ruo Xuan, 4 Grace 
Juzlynn Kaur Randhawa, 4 Grace 
Babble and Speak 
Competition 2014
Silver Award:
Nobleza Jessica Jade, 6 Charity 

Bronze Award:
Sarah Binte Shahrin, 6 Kindness
EZ Centre of Excellence 
English 
Language (Primary) 
Storytelling 
Competition 2014 
Top 8 Best Performance Team:
Riddhima Mishra, 2 Patience 
Angeline Veronica 
Koh Ru Hui, 3 Humility
Poorva Maithani, 3 Kindness 

FLR Day - Top Performance Group:
Riddhima Mishra, 2 Patience
Primary School Debate 
Open 2014
First Runner Up:
(Main Debaters)
Denise Yuen ing 
Kanagalingam, 5 Joy
Irdina Maztura Bte Mohamad 
Adzahar, 6 Charity
S. Piratiba, 6 Joy
(Reserve Speakers)
Manishaa Kaur, 6 Grace 
So Xin En, 6 Joy

Best Speaker Award: 
Denise Yuen ing 
Kanagalingam, 5 Joy
Irdina Maztura Bte Mohamad 
Adzahar, 6 Charity 
S. Piratiba, 6 Joy
National Story Challenge 2014
Primary School Individual 
English Category - Semi Finalists: 
Sarah Bte Shahrin, 6 Kindness

Primary School Team 
English Category - Semi Finalists:
Nur Alysha Binte 
Sharudin, 4 Humility
Pareesa Munish 
Sherwani, 4 Charity
Isabella Yap, 5 Grace 
Mariya D/O Yusuf 
Shahiwala, 5 Kindness
Hannah Ong Si En, 6 Joy 
Irdina MazturaBte Mohamad 
Adzahar, 6 Charity
Rania Anil Thadani, 6 Kindness
Tanisha, 6 Charity

Primary School Individual 
English Category - Finalist:
S Piratiba, 6 Joy

Secondary School Individual 
English Category - Finalist:
Nobleza Jessica Jade, 6 Charity
S Rajaratnam Leadership 
Series - Storytelling 
Competition 
(2014)
1st Runner Up:
Pareesa Munish Sherwani, 4 Charity
What's up Letters to 
the Editor
Writers - Participation:
Amanda Kim Jie Qi, 5 Kindness
Ananya Hazare, 5 Kindness 
Celeste Goh Zixuan, 5 Kindness 
Megan Lim Kit Kei, 5 Kindness 
Rashi Ketan Jobalia, 5 Kindness 
Sarah Nahar Azmi, 5 Kindness 
Sin May Teng, 5 Kindness
Wits & Words: Inter-School 
Debate Championship 2014
Quarter Finalist:
Denise, 5 Joy 
Yuening, 5 Joy 
Kanagalingam, 5 Joy 

Good Speaker Award - Top 10 
Best Speaker:
Irdina Maztura Bte Mohamad 
Adzahar, 6 Charity
Ning Poh, 6 Joy

Participation:
(Reserves)
Manishaa Kaur D/O 
Sukdave S, 6 Charity
S Piratiba, 6 Joy

Malay

Pintar Peribahasa App
Competition 2014
Appreciation medal and 
Certificate of Participation: 
Hanis Qistina Bte Hamdi, 5 Joy
Haziqah UzmaBte Mohd Jailani, 5 Joy
Nurul Natasha Bte Zahari, 5 Grace
Thahirah Bte Abdul Rahman, 5 Kindness

National Story Challenge 2014 (Primary Malay)

Individual Category - Finalist:
Nurul lman ate Othman, 5 Grace

Group Category Award - 
Champion Team:
'Iya Yasmin ate Nor Izham, 5 Humility
Nur El-Batrisyia ate Md Khalid, 5 Grace
Nur Farahdiba Binti Abdullah, 5 Charity
Nurul Batrisyia Bte Shamsir, 5 Humility
North Cluster Malay 
Language Festival 2014
Primary 1 Group Singing 
(Children's Songs) - 1st Prize:
Aliya Alwani Binte Ismail - 1 Charity
Amelya Edora Binte 
Mohammad Elffy, 1 Patience
Sofi Syazwani Puteri 
Muhamad Sahlifi, 1 Joy

Primary 2 Group Story-telling - 
2nd Prize:
Nurul Huda Binte Helmi, 2 Joy 
Siti Aishah Siregar Bte 
Sahat Siregar, 2 Humility
Sophia Adelina Binte
Noor Sukhairan, 2 Kindness

Primary 3 Syair Singing - 1st Prize: 
Nadya Attiqah Bte Shazlee, 3 Grace 

Primary 4 Pantun Recitation 
- 2nd Prize:
Nur Marissa Binte Mohamad
Kefl, 4 Kindness

Primary 5 Poem Recitation 
- 3rd Prize:
Nurul Batrisyia Bte Shamsir, 5 Humility

Primary 6 Creative 
Writing - Consolation Prize:
Farah Aziz Amirali Merchant, 6 Joy
Nadra Ahmad, 6 Joy 
Syakirah Binti Jamaludin, 6 Kindness

Overall Champion Award

Tamil

MInmini All Arts for Upper 
Primary (Tamil)
Drama - Participation: 
Benazir Parveen D/O Abdul M, 6 Grace
Fizra Amreen, 6 Joy 
Nivetha Sekar, 5 Joy
Shafrin D/O Syed Mubarak, 5 Humility 
Tejaswini Deivasigamani, 6 Charity

Word Challenge - Participation:
Prathiksha Karthikeyan, 6 Joy
Va Ramyah, 6 Humility
General Knowledge Quiz -
Participation: 
KavyasriSaravanan, 5 Kindness 
Nadhira Fateen Safeel, 5 Joy
S. Piratiba, 6 Joy
 
Pupils who participated in the 
On the Spot Art Competition: 
D. Midula, 5 Joy
Anushka Nair, 6 Joy
Akhilaa Brihenayagi I 
Yogarajah, 5 Kindness 

Singing Competition - 2nd Prize: 
Va Ramyah, 6 Humility
S Rajaratnam Leadership 
Series - Storytelling 
Competition (2014) 
1st Runner Up:
Pareesa Munish Sherwani, 4 Charity

Punjabi

2013 Academic Excellence Award

2nd Place:
Mannpriyan Kaur Dhillon, 5 Kindness

Mathematics and Science 

Mathematics & Science

6th Young Whizzes Challenges 2014

Bronze Medals:

LiJu, 6 Joy

SoXin En, 6 Joy

Zhang Yiyin, 6 Joy

 

Certificates of Merit:

Cheryl Lee Li Yi, 6 Joy

Constance Ang Yu Chien, 6 Joy

Esther Chua Ning, 6 Joy

l. Fizra Amreen, 6Joy

NadraAhmad, 6 Joy

Tang Shi Jie, 6 Joy

Tejpreet Kaur Narula, 6 Joy

 

Certificates of Honourable Mention:

Anushka Nair, 6 Joy

Prathiksha Karthikeyan, 6 Joy

PriyankaMunish Sherwani, 6 Joy

Renee Wee, 6 Joy

Science

ICAS Science

High Distinction:

Vinod Vasnani Himani, 3 Grace

Dorothy Tan, 3 Joy

Yong Kye Qi, 4 Charity

 

Distinction:

Randhawa Jasneet Kaur, 2 Kindness

Lee Siobhan Rose, 3 Charity

Shah Lubna Maryam, 3 Grace

Shazleen, 3 Grace

Chloe Teo, 3 Humility

Maher Ketul Kamdar, 3 Humility

Amania Qaisara, 3 Joy

Maithani Poorva, 3 Kindness

Yan Leng, Charlotte Eng, 3 Kindness

Heather Wee Ying Tong, 4 Charity 

Zara Mohd Khairul Anil, 4 Grace

Tan Jiexin, 4 Joy

Yashita Makhijani, 4 Joy

Emily Chen Kailin, 5 Joy

Josephine Ng, 5 Joy

Huan Yao Hong, 5 Joy

Lynette Koo, 5 Joy

Yang MingQi, 5 Joy

Caresse Chin Yi Xuan, 6 Joy

Constance AngYu Chien, 6 Joy

SoXin En, 6 Joy


Performing and Visual Arts

Performing Arts

16th Asia Pacific Dance Competition 2014

Under 7 Duos & Trios - Honorary Mention,

Under 7 Freestyle Solo - Finalist, and

Under 7 Group (Jazz) - 2nd Place:
Cheah Yan Ni, 1 Charity

 

Under 9 Group Freestyle (Jazz) - 2nd Place,

Under 12 Group Classical and Lyrical - 1st Place, and

Under 12 Group Freestyle (Tap) - 3rd Place:
Foo Yu Han, 2 Joy

Groups 9 and Under Freestyle (Jazz) - 2nd Place,

Groups 12 and Under Classical and Lyrical - 1st Place, and

Groups 12 and Under Freestyle (Tap) - 3rd Place:

Angeline Koh Ru Hui, 3 Humility


Groups 12 and Under Freestyle (Tap) - 3rd Place:
Cheah Jing Qian, 4 Grace


Groups 12 and Under Classical and Lyrical - 1st Place,
Groups 12 and Under Freestyle (Tap) - 3rd Place, and

Tap Solo 9 and Under/12 and Under - Finalist:
Drea Lai Jie Ning, 4 Kindness


Groups 9 and Under Freestyle (Jazz) - 2nd Place:
Melissa Koivuaho, 2 Grace


Duos & Trios 12 and under (Jazz) - 3rd Place,

Groups 12 and Under Classical and Lyrical - 2nd Place, and

Groups 12 and Under Freestyle (Tap) -1st Place:

Jennifer Lee Mei Ling, 4 Grace

2014 CSTD Singapore 
Solo Dance 
Competition 
Under 7 years Freestyle 
Solo, Song & Dance - 1st Place:
Cheah Yan Ni, 1 Charity 
 
Under 9 years Jazz 
Solo - 3rd Place, and 
Under 9 years Lyrical 
Solo - Honorary Mention:
Angeline Koh Ru Hui, 3 Humility
 
Under 9 years Tap Solo, 
and Classical Solo - Honorary 
Mention:
Foo Yu Han, 2 Joy 
 
Under 12 Jazz Solo 
- Honorary Mention:
Jennifer Lee Mei Ling, 4 Grace
 
Under 12 years Tap 
Solo - 2nd Place:
Drea Lai Jie Ning, 4 Kindness 
Dance Quest Theatrical 
State Championship 2014 
 
6 years Modern Solo 
- 2nd Place:
Cheah Yan Ni, 1 Charity
 
7 years & Under Slow 
Modern Solo - 1st Place,
7 years & under Tap 
Solo - 1st Place,
8 years & under Jazz 
Duos/Trios - 1st Place,
12 years & under Slow 
Modern Troupes - 1st Place, and
12 years & under Tap 
Troupes - 1st Place:
Foo Yu Han, 2 Joy
 
8 years & under Jazz Solo 
- 1st Place, 
8 years & under Slow Modern 
Solo - 1st Place,
12 years & under Slow 
Modern Troupes - 1st Place, and
12 years & under Tap Troupes 
- 1st Place:
Angeline Koh Ru Hui, 3 Humility 
 
12 years & under Tap Troupes:
Cheah Jing Qian, 4 Grace
 
9 years & under Tap Solo,
12 years & under Slow Modem 
Troupes - 1st Place, and
12 years & under Tap 
Troupes - 1st Place:
Drea Lai Jie Ning, 4 Kindness
Global Art (Marine Parade) 
Art Competition 2014
Best Performance: 
Claudia Koivuaho, 4 Grace
National Piano and Strings 
Competition 2013 
(Singapore & 
The American Protégé 
International Piano & 
Strings 
Competition 2014 
Junior Category - 3rd Prize, 
and 
Young Musicians Category
 - 2nd Place:
Kaelyn Soh Yunci, 2 Patience
Singapore Raffles 
International 
Music Festival 
Chamber Strings Violin 
Ensemble - Gold Award, and
Children Division - Gold Award:
Kaelyn Soh Yun Ci, 2 Patience
Dai Ailin, 3 Charity
Singapore Youth 
Festival 2014 (Handbells) 
Chao Rebecca Wei, 4 Charity 
Chong Leoanne, 4 Charity 
EeJia Hwee Renee, 4 Charity 
Eleanor Goh Chyu Lin, 4 Charity 
Eri Qistina bte Alfian, 4 Charity 
Lee Jia Yui, 4 Charity 
How Ruo Xuan, 4 Grace 
Nur Najyah, 4 Humility 
Chetty ReebhaSuresh, 4 Joy 
Sufia Siti Jannah, 4 Joy 
Alexandra Peh, 4 Kindness 
Nur Aliyah Bte Mohamad 
Bahrom, 5 Charity
Loke Mun len, 5 Joy 
Ng Soo Wai Vanesse, 5 Joy 
Syakira Bte Abu Bakar, 5 Kindness 
Sabine Yee, 6 Charity 
Lim Xin Hui, 6 Charity 
Esther Chua Ning, 6 Joy
Hsieh Ziyi Danielle, 6 Joy 
Lee Li Yi Cheryl, 6 Joy 
Natalie Goh Fey, 6 Joy 
Tejpreet Kaur Narula, 6 Joy 
Winna Angeline Ho, 6 Joy 
Yeo Mae Yee, 6 Joy 
Chong Li Ying Nicole, 6 Kindness 
Sarah bte Shahrin, 6 Kindness 
SYF Youth Got Talent 
2014 
Select Showcase Category - 
Primary Audience Choice Award:
Kaelyn Soh Yunci, 2 Patience

Visual Arts

2014 Global Art In-House 
Art Competition 
 
1st Runner Up: 
Miza Masturah Nurul Izzah 
Fatahillah, 4 Kindness
IMAGINE Jewel 
Junior Category - Outstanding 
IMAGINE Jewel Submission: 
Parekh Anjali Rasesh, 4 Grace 
Nadra Ahmad, 5 Joy
International Youth 
Floral Art 
Competition 2014 
Individual - Certificate 
of Participation: 
Suriani Zaini Abdullah, 
6 Charity 
 
Individual - Merit:
Lily Qistina, 6 Charity 
 
Team - Bronze Award: 
Zhou Xinru, 6 Charity 
Tammi Wong Silin, 6 Grace 
 
Team - Merit: 
Adriana Bte Hafizi, 6 Grace 
Nur Nadya Bte Md Ridwan, 
6 Charity 

Joo Chiat CC Children's 

 Art Competition 2014

Category B - 2nd Runner Up:

Trisha Desai, 3 Kindness

 

Category B - Certificate 

 of Participation:

Claire Park, 3 Grace

Nadya Attiqah Binte 

 Shazlee, 3 Grace

Nyx KwekZhiyu, 3 Grace

Shazlyn Tasneem Binte 

 Abdullah, 3 Grace

Chloe Teo, 3 Humility

Choo En Hui Danielle, 

3 Humility

Syayenne Bte Syariman, 

3 Humility

Eng Yan Leng Charlotte, 

3 Kindness

Raeanne Cheong, 3 Kindness

 

Category C - 1st Runner Up:

Natalie Goh Fey, 6 Joy

 

Category C - Certificate of 

Participation:

Anjali Rasesh Parekh, 4 Grace

Calista Tan, 4 Grace

Moments Poon, 4 Grace

Song Si Hyun, 4 Grace

Shannon Chia Hui Xuan, 

4 Humility

Chloe Lee En Teng, 4 Kindness

Clarice Koh, 4 Kindness

Sarah Riaz Jadliwala 5 Grace

CewlettQuekQiu Ler, 6 Charity

Chan Yuet Liang, 6 Charity

Lily Qistina Binte Mg 

 Khaniz, 6 Charity

Abigail Wee, 6 Joy

Nadra Bte Ahmad, 6 Joy

Ashley Huan, 6 Kindness

Batrisyia Hidayah, 6 Kindness

Joni Lim, 6 Kindness

Rayna Ng, 6 Kindness

Syakirah Jamaludin, 6 Kindness

Vera Tsui Sing Lei, 6 Kindness

Singapore Youth Festival 
Celebrations2014 
2forARTEvent 
Most Interesting Parent and 
Child Submission:
Chloe Fong ChorYi, 1 Charity 
 
Most Interesting Use of 
Medium Award and Viewer's 
Choice Award: 
Miza Masturah Nurul
Izzah Fatahillah, 4 Kindness 
 
Certificate of Participation:
Gayatri Dhir, 1 Grace 
El Tasneem Binte Mohamed 
Barkery, 1 Kindness 
Desiree Sim HengEe, 2 Grace 
Deanna Bte Fahizal, 3 Charity 
Siske Loggie, 6 Charity 
NadraAhmad, 6 Joy 
Mao Yu Xuan, 6 Kindness 
Young Talents 2014
Amadeus Young Talent Prize:
Kaelyn Soh Yunci, 2 Patience

Sports

Bowling

13th National Primary 
Schools 
Tenpin Bowling 
Championship 
2014 
All Event - Champion, 
Hi Game Senior Girls 
(Singles Event),
Senior Girls Master 
- Champion,
Single - 1st Runner Up, and
Sportsmanship Award:
Jenna Princess Jennifer 
Fuad, 6 Charity
2014 SSP Open House and 
Junior Invitational Bowling
 Challenge 
1st Runner Up:
Sarah Nahar, 5 Kindness
 
Perfect Score - 3rd Runner Up:
Sarah Qistina, 5 Grace
National Age Group 
Bowling 
Championships 
(Under 12 Girls) 
 
All Events - 1st Place, 
Masters Category - 3rd Place, and 
Singles Category - 1st Place:
Jenna Princess Jennifer Fuad, 6 Charity
PBC Bowling 
Championship 2014 
 
Champion:
Jenna Princess, 6 Charity
 
4th Place:
Sarah Nahar, 5 Kindness
PBC Youth Challenge Super 
Series 2014 (Series 1)
 
Champion:
Jenna Princess Jennifer Fuad, 6 Charity
 
2nd Runner Up:
Sarah Bte Nahar Azmi, 5 Kindness
PBC Youth Challenge Super 
Series 2014 (Series 3)
 
 
Champion:
Jenna Princess, 6 Charity
 
2nd Runner Up: 
Sarah Nahar, 5 Kindness
 
8th Place:
Sarah Qistina, 5 Grace
PBC Youth Challenge Super 
Series 2014 (Series 4)
Champion:
Jenna Princess, 6 Charity
Primary Schools Bowling 
League 2014 
4th Overall Team, and
Girl's Master - Champion: 
Sarah Qistina, 5 Grace 
Sarah Nahar, 5 Kindness 

Chess

8th Nanyang Chess 
Challenge 2014 
 
Lower Primary - 4th Place:
Alicia Chan Wen Yan, 2 Humility 
 
Lower Primary - Fair Play Award:
Melissa Koivuaho, 2 Grace 
 
Upper Primary - Fair Play Award: 
Claudia Koivuaho, 4 Grace 
55th National Inter-School 
Team Chess Championships 
2014 
 
Under 9 Girls Team Category 
East Zone Champion / 
National - 4th Place:
Melissa Koivuaho, 2 Grace 
Alicia Chan Wen Yan, 2 Humility 
Chua Jiahui, 2 Humility 
Megan Lee Tse Yee, 2 Humility
National Schools Individual 
Chess Championship 2014 
 
East Zone Champion Lower 
Junior Girls, Under 8 
Category - 2nd Place:
Alicia Chan Wen Yan, 2 Humility

Golf

12th Tiger Cubs 
Championships 
2014 @ National Level 
Handicap Division - 5th Place:
ShangYu, 5 Grace

Gymnastic

11th Singapore Gymnastic 
Open Championships 2014 
Women's Artistic Gymnastic 
Stage 3 Out of Age,
IAA Individual All Around 
- 2nd Place, 
IEF Balance Beam - 1st Place,
IEF Floor Exercise - 2nd Place, and
IEF Vault - 3rd Place:
Ng Josephine Mei, 5Joy
Gymnastics in Motion (GIM) 
Sports Friendship Meet 2013 
 
All Around Award, WAG 
Australian Level 3 10 years 
and Below - 1st Place,
Bar - 3rd Place, 
Beam Routine - 4th Place, 
Floor Routine - 3rd Place, and
Vault - 3rd Place 
SACAC (Singapore American 
Community Sports Action 
Council Spring Gymnastics 
Invitational 2014 
WAG Level 4,
Div A All Around 
Category - 6th Place,
Div A Beam Category 
- 4th Place 
Div A Floor Category
 - 4th Place, and 
Handstand Category 
- 2nd Place

Judo

Singapore Judo Federation 
Children Judo Championship 
2014
Mixed Light and Half 
Middle Category - 2nd Place:
Stephanie Goh Yan Qi, 3 Charity 

Skydiving

Guinness World 
Records - Skydiving 
3 Guinness World Records:
Kyra Poh Sze-Lyn, 6 Kindness

Soccer

SPSSC/FAS National 
Primary 
Schools Football 
Championship 
2014 - Senior Girls 
Kirsty Candelaria Bell, 5 Charity 
Sakshi Raman, 5 Humility 
Loggie Siske Nicole, 6 Charity 
Adriana Bte Hafizi, 6 Grace 
Alea Natasha Bte Redzuan, 6 Grace 
Karenina Bte Yudhy, 6 Grace 
Tammi Wong Silin, 6 Grace 
Dhya Aaliya Bajerai 
Abdul Aziz, 6 Humility 
Nur Yasmeen Abdullah, 6 Humility 
Shamsiyah Qamariyah 
Bte A, 6 Humility 
Sheryl Rebecca Taye, 6 Humility 
Rayna Anne John, 6 Joy

Swimming

4th Singapore Diving 
Grand Prix 
2014 Novice B Girls 
3rd Place: 
Megan LeeTse Yee, 2 Humility
4th Singapore Inter-
primary 
School Diving 
Championships 
2014
2nd Place:
Megan Lee Tse Yee, 2 Humility 
 
45th Singapore National 
Age Group Swimming 
Championships 2014 
 
Girls 8-2 Years 150m Freestyle 
Category - Silver Award, 
Girls 12 Years 100m Backstroke 
Category - Gold Award, 
Girls 12 Years 200m Backstroke 
Category - Gold Award, 
Girls 12 Years 400m Freestyle 
Category - Bronze Award, and
Girls 12 Years & Under 800m 
Freestyle Category - Silver Award:
Ervina Lim Qianhui, 6 Humility 

Taekwondo

8th National Taekwondo 
Poomsae Championships 
2014 
Bronze Award: 
Drea Lai Jie Ning, 4 Kindness

Wushu

1st Singapore World 
Wushu/ 
Kung Fu Championships 
 
3 Duan Southern Fist 
- 3rd Place, and 
International Southern 
Broadsword - 5th Place:
Felicia Shannon Le XinYu, 4 Humility 
 
4 Duan Cudgel - 2nd Place, and
5 Duan Northern Fist - 2nd Place:
Hanna Margaret Toohey, 6 Kindness

Uniformed Groups

<TO BE UPDATED>