Home > Achievements > Achievements 2016

Achievements 2016

School Awards

School Award

Green Schools @ South East Awards 2016

Certificate of Merit:

Haig Girls’ School

National Arts Education Award

Blaze Award (2016 - 2019):

Haig Girls’ School

SEC-StarHub School Green

Awards (SGA)

Lotus Sustained Achievement Award:

Haig Girls’ School

 

Language Arts

Chinese

2016 National Mandarin Story Telling

Certificate of Participation:

Rachel Siow Rei Tze, 3 Charity

Jessica Fei Zhang Turner, 4 Grace

17th International Chinese

Language Competition (ICLC)

Gold Award (Singapore Region) and 

Silver Award (International Region):

Feng Yuan, 6 Kindness

The 10th YMCA

Mandarin Speaking Awards

National Competition Primary

Individual - Finalist:

Huang Yuxuan, 6 Grace

 

National Competition Primary

Individual - Semi Final:

Feng Yuan, 6 Kindness

 

National Competition Primary

Individual - Certification:

Liu Xiaoke, 6 Humility

National Story

Challenge 2016

Primary Individual Chinese Language

(Individual Category) - Finalist:

Huang Yuxuan, 6 Grace

 

Primary Individual Chinese Language

(Individual Category) - Semi Final:

Feng Yuan, 6 Kindness

 

Primary Individual Chinese Language

(Team Category) - Certification:

Hannah Chia Sihui, 4 Humility

Natasha Tan Qi En, 5 Charity

Liu Xiaoke, 6 Humility

English

2015 London Academy of Music and Dramatic Art

Distinction for Solo Introductory:

Asha Shanjhana Jegaraja Pillai, 2 Charity

Booi Hui Li, 2 Joy

Looi Ee Xin (Zheng Yuxi), 2 Grace

 

Pass for Solo Introductory:

Toon Seana, 2 Grace

 

Distinction for Speaking in Public:

Rena Kaur Bhullar, 5 Charity

Victoria Syn Hui En, 5 Grace

Subiksha Santhanam, 6 Kindness

Tejyashri Jhanvi Rideshkumar, 6 Joy

 

Distinction for Speaking Verse and Prose:

Sharifah Lu'Lu' Shakira Binte Syed Fauzee Alsagoff, 3 Kindness

Yap Li Ling, 3 Kindness

Mahtani Rhea Rajesh, 3 Humility

Saiesha Ranjan, 3 Charity

Alesha Adiva Binte Muhammad Ashik, 3 Humility

Nainjote Kaur, 3 Joy

Jalene Toon, 3 Joy

 

Merit for Speaking in Public:

Adawiyah Binte Md Faisal, 5 Grace

Ee Jia Hwee Renee, 6 Joy

 

Merit for Speaking Verse and Prose:

Ayla Tien Hampartsoumian, 3 Grace

Resham Rachhpal Singh, 4 Charity

Tan Leshia, 4 Grace

Looi Ee Ting, 4 Kindness

National Story Challenge 2016

Primary English - Finalists:

Jasneet Kaur Randhawa, 4 Grace

Clara Chong Jie Qi, 5 Charity

Nicole Ka Ohu Viengkhou Li, 5 Charity

Mishka Lucie Jessop, 6 Kindness

Speak Up! Kids Public Speaking Competition 2016

Open Category B - 3rd Place:

Riddhima Mishra, 4 Humility

Tanjong Katong Secondary School Junior Leadership Symposium

Junior Leadership Symposium -

Certification:

Eliya Bte Mohamed Fawzi, 6 Charity

Eri Qistina Binte Alfian, 6 Charity

Nayana Umashankar, 6 Charity

Riddhima Ranjan, 6 Charity

Shannon Chia Hui Xuan, 6 Charity

Tiara Irsalina Kool, 6 Charity

Brina Lai Min Xuan, 6 Kindness

Esha Kejriwal, 6 Kindness

How Ruo Xuan, 6 Kindness

Mishka Lucie Jessop, 6 Kindness

Cheah Jing Qian, 6 Joy

Koh Han Ning, Clarice, 6 Joy

Lee En Teng, Chloe, 6 Joy

Chong Leoanne, 6 Joy

Jaime Rusli, 6 Joy

Jeevna Kaur, 6 Joy

Juzlynn Kaur Randhawa, 6 Joy

Nur Khalisah Nabilah Binte Muhamad Faizal, 6 Joy

Shariffah Aisyah Binte Syed

Abdul Malik Aljunied, 6 Joy

Syamayne Binte Syariman, 6 Joy

Tara Jean D'Souza, 6 Joy

Tejyashri Jhanvi Rideshkumar, 6 Joy

Zara Almira Binte Mohamad

Khairul Anil, 6 Joy

The Moo-O Awards 2016

Silver Award:

Alexis Kwek Lexin, 3 Charity

Zara Akbar, 3 Grace

Qamara Binte Mohammad

Zabid, 3 Kindness

Malay

National Malay Writing Competition 2016

2nd Place:

Aliya Binte Abu Bakar, 2 Charity

 

Gold Award Finalist:

Aliya Binte Abu Bakar, 2 Charity

Alesha Adiva Binte Muhammad Ashik, 3 Humility

 

Gold Award:

Zahrah Taqiyyah Binte Zulkarnaen, 2 Patience

 

Silver Award:

'Aabidah Binte Aminudin, 4 Humility

Alesha Syamilah Binte Mohamed Amin, 6 Charity

Nasha Amelia Binte Nor Izham, 6 Charity

Zara Almira Binte Mohamad Khairul Anil, 6 Joy

 

Bronze Award:

Nur Sofiah Firzanah Binte Mohamad Nazri, 4 Charity

Soliloquy Malay Drama Competition

Consolation Prize:

Nadyn Zara Binte Mohamed Shafie, 4 Grace

Sophia Adelina Binte Noor Sukhairan, 4 Humility

 

Participation Prize:

Sharifah Khadijah Binte Syed Mustafa Alsagoff, 5 Charity

Teater Pelajar Malay Drama Competition

Best Actress Award:

Iman Misha Binte Muhammad Herman, 5 Humility

 

Champion Team:

Sheikha Aliyah Binte Sheikh Abdul Sattar San'ani, 4 Kindness

Sharifah Khadijah Binte Syed Mustafa Alsagoff, 5 Charity

Iman Misha Binte Muhammad Herman, 5 Humility

Khairah Binte Aminuddin, 5 Humility

Nadya Atiqah Binte Shazlee, 5 Humility

Rausyan Ara Binte Mahmud, 5 Humility

Rasyiqah Binte Mohamad Hidayat, 5 Kindness

 

Champion School:

Haig Girls' School

Tamil

E5 Tamil Language Festival Competition

Good Performance Award in

Drama Competition:

Madhumitha Abhirami

Kumarasamy, 5 Joy 
S Bahira Banu, 5 Joy
Varsha Sajeevkumar, 5 Joy

 

Good Performance Award in

Quiz Competition:

B.S. Srinithi, 4 Charity
Fahima Binte Siraj, 4 Charity

Tamil Language Festival 2016 Competitions organised by Potong Pasir Community Club Indian Activity Executive Committee

Primary 1 Singing Competition -

1st Prize:

Karishma Raveendrakumar, 1 Charity

 

Primary 2 Words Games Competition -

2nd Prize:

Sadhana Arul Prakasam, 2 Humility

Shakti Saravanan, 2 Joy

 

Information and Communication Technology

Information and Communication Technology

2016 ICAS Digital Technologies

Credit:

Shanti Eliza Solomon, 2 Joy
Ariel James, 3 Grace
Kiana Ketul Kamdar, 3 Joy
Clarisse Poon Min Yi, 4 Grace
‘Aabidah Binte Aminudin, 4 Humility
Lee En Jia, Calista, 4 Humility
Riddhima Mishra, 4 Humility
Ishita Agrawal, 4 Kindness
‘Aaliyah Binte Afdillah, 5 Charity
Charlize Teo Hui Zi, 5 Charity
Liu Jiaqi, 5 Charity
Nuriya Fareed Kagda, 5 Charity
Teo Woon See Ashley, 5 Grace

 

Distinction:

Aanya Haralalka, 2 Charity

Aishani Sahu, 4 Charity

Resham Rachhpal Singh, 4 Charity

Asha Meredith Solomon, 4 Humility

Shah Diya Raja, 5 Charity

Maher Ketul Kamdar, 5 Grace

Nur 'Iffah Binte Andy Azaly, 5 Grace

Anjali Upadhyay, 5 Humility

Qaisara Amanina Binte Muhamad Irshad, 5 Humility

 

Merit:

Jalene Toon, 3 Joy

Maradana Thirdha Manogna, 5 Grace

 

Mathematics & Science

Mathematics

Annual Mathlympics For All Singapore Primary Schools 2015

Bronze Award:

Song Si Hyun, 6 Joy

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools 2016

Bronze Award:

Song Si Hyun, 6 Joy

Feng Yuan, 6 Kindness

 

2016 ICAS Maths

Distinction:

Amelia Pao Tse Teng, 2 Charity

Aanya Haralalka, 2 Charity

Looi Ee Xin (Zheng Yuxi), 2 Grace

Alisha Ashirgade, 2 Joy

Zee Chiang, 3 Grace

Gan Yi Xuan Kaelyn, 3 Joy

Ngoh Shuen Ying Ariel, 3 Joy

Lee Tse Yee Megan, 4 Grace

Lee En Jia, Calista, 4 Humility

Amanda Pao Yuen Teng, 5 Charity

Shah Diya Raja, 5 Charity

Nakano Ruka, 5 Grace

Yong Kye Qin, 6 Joy

Makhijani Yashita, 6 Kindness

 

High Distinction:

Isabelle Goh Yee Shuen, 3 Kindness

 

National Mathematical Olympiad of Singapore 2016

Silver Award:

Eng Yan Leng, Charlotte, 5 Charity

 

Bronze Award:

Liu Jiaqi, 5 Charity

Syayenne Binte Syariman, 5 Charity

Aisyah Nur Humyra Binte Mohamed Riduan, 5 Grace

Cao Shiqi, 5 Grace

 

Honorable Mention Award:

Amanda Pao Yuen Teng, 5 Charity

Cheong Raeanne, 5 Charity

Emma Wen Xuan Hanson, 5 Charity

Lim Tze You, 5 Charity

Nuriya Fareed Kagda, 5 Charity

Chung Jing Han, 5 Grace

Science

2016 ICAS Science

Distinction:

Kayla Tan Kai Xin, 3 Humility

Yashica Manesh Moolchandani, 3 Humility

Gayathri Anand, 3 Joy

Gan Yi Xuan Kaelyn, 3 Joy

Isabelle Goh Yee Shuen, 3 Kindness

Lee Lay Mun Elizah, 4 Charity

Resham Rachhpal Singh, 4 Charity

Asha Meredith Solomon, 4 Humility

Chen Man Sum, 5 Charity

Park Claire, 5 Charity

Shah Diya Raja, 5 Charity

Tan Jiexin, 6 Joy

Yong Kye Qin, 6 Joy

Alexandra Ci Hui Sing Scholefield A, 6 Joy

Zhao Yufei, 6 Joy

 

High Distinction:

Jie’en Tan, 3 Kindness

Amazing Science-X

Challenge 2016

Special Mention Award:

'Aaliyah Binte Afdillah, 5 Charity

Stephanie Goh Yan Qi, 5 Charity

Ng Yu Ninn, 5 Humiilty

International Young Whizzes Challenge 2016

Bronze Medal:

Ashmita Bhattacharyya, 6 Kindness

 

Gold Medal:

Chin Le Xuan Caylee, 6 Joy

Yong Kye Qin, 6 Joy

 

Honourable Mention Award:

Tan Jiexin, 6 Joy

 

Merit:

Poorva Maithani, 5 Charity

Nicole Ka Ohu Viengkhou Li, 5 Charity

Anjali Rasesh Parekh, 6 Joy

Syamayne Binte Syariman, 6 Joy

 

Silver Medal:

Park Claire, 5 Charity

Feng Yuan, 6 Kindness

Song Si Hyun, 6 Joy

Sony Creative Science

Award 2016

Certification:

Tan Ying Tong, Laura, 2 Charity

Saniyya Banu Binte Abdul Malik, 2 Joy

Sharvani Anandth, 2 Kindness

Sofia Samir Ng, 3 Kindness

Lee En Jia, Calista, 4 Humility

Xie Enxi, 4 Humility

Ishita Agrawal, 4 Kindness

 

Performing & Visual Arts

Performing Arts

2016 CSTD (Commonwealth Society Of Teachers of Dancing) Singapore Regional Competition

Classical Solo 9 & Under - Honourable Mention and

Duos & Trios Jazz 9 years & Under - 1st Place:

Foo Yu Xuan, 2 Charity

 

Classical Solo 11 & Under - 2nd Place,

Jazz Solo Novice 11 & Under - 1st Place, and Lyrical Solo 11 & Under - 1st Place:

Nosheen Batrisyia Binte Mat Nasir, 4 Charity

 

Classical Solo 11 & Under - 1st Place,

Demi Character/National Solo 11 & Under - 1st Place,

Duos & Trios Classical & Lyrical

12 & Under - 1st, and

Jazz Solo 11 & Under - Honourable Mention Award:

Angeline Koh, 5 Grace

 

Classical, Lyrical, Neo Classical

Groups 9 & Under - 1st Place, and

Jazz, Tap, Song & Dance, National

Groups 9 & Under - 2nd Place:

Foo Yu Xuan, 2 Charity

Cheah Yan Ni, 3 Charity

 

Classical, Lyrical, Neo Groups 12 & Under - 2nd Place:

Melissa Koivuaho, 4 Charity

Nosheen Batrisyia Binte Mat Nasir, 4 Charity

Foo Yu Han, 4 Joy

Angeline Koh, 5 Grace

 

Classical, Lyrical, Contemporary

Groups 15 & Under - 1st Place:

Melissa Koivuaho, 4 Charity

Nosheen Batrisyia Binte Mat Nasir, 4 Charity

Angeline Koh, 5 Grace

 

CSTD 2016 Aggregate Award Junior,

Duos & Trios Jazz 9 & Under - Honourable Mention Award,

Lyrical Solo Novice 9 & Under - 2nd Place,

Song & Dance Solo 9 & Under - 1st Place, and Tap Solo 9 & Under - 1st Place:

Cheah Yan Ni, 3 Charity

 

Duos & Trio Jazz & Tap 12 & Under - Honourable Mention Award:

Sophia Adelina Binte Noor Sukhairan, 4 Joy

 

Lyrical Solo 11 & Under - Honourable Mention Award

and Tap Solo Novice 11 & Under - 3rd Place:

Foo Yu Han, 4 Joy

 

Jazz Solo Novice 11 & Under - 2nd Place, and Lyrical Solo Novice 11 & Under - 1st Place:

Melissa Koivuaho, 4 Charity

 

Jazz, Song & Dance, Tap, National

Groups 12 & Under - 1st Place:

Cheah Yan Ni, 3 Charity

Nosheen Batrisyia Binte Mat Nasir, 4 Charity

Foo Yu Han, 4 Joy

Sophia Adelina Binte Noor Sukhairan, 4 Joy

Angeline Koh, 5 Grace

2016 Singapore International Chinese Orchestra Competition

Gold Award:

Anna Van Praet, 1 Kindness

3rd Singapore Raffles International Music Festival 2016

Chamber Music Category - Gold Award:

Anna Van Praet, 1 Kindness

Megan Sin, 1 Kindness

 

Violin Solo Competition (Children Category) - Elite Award:

Lim Yi Xuan, Earlene, 1 Patience

4th Annual Asia Arts Festival 2016

Piano (Solo) Category - Gold Award:

Chen Jing, 1 Kindness

6th Singapore Performers'

Festival & Chamber Music

Competition 2016

Piano Duet - Platinum Award and

Piano Solo - Platinum Award:

Chen Jing, 1 Kindness

Get The Beat Dance Championships 2016 (Singapore Leg)

Duo/Trio 8&U (Jazz) 3rd Place,

Group 8&U (Jazz) 2nd Place,

Group 10&U (Classical) 1st Place, and Group 10&U (Jazz) 2nd Place,

Solo 8&U (Ballet) 5th Place, and

Solo 8&U (Jazz) 3rd Place:

Foo Yu Xuan, 2 Charity

 

Duo/Trio 8&U (Jazz) 1st Place,

Group 10&U (Classical) 1st Place,

Group 10&U (Jazz) 2nd Place,

Group 10&U (Song & Dance) 1st Place,

Solo 8&U (Lyrical) 3rd Place,

Solo 8&U (Song & Dance) 3rd Place,

Solo 8&U (Tap) 4th Place:

Cheah Yan Ni, 3 Charity

 

Duo/Trio 10&U (Jazz) - 3rd Place,

Group 10&U (Classical) - 1st Place,

Group 10&U (Song & Dance) - 1st Place, Group 12&U (Lyrical) - 1st Place & Overall Top Group of the Competition,

Solo 10&U (Song & Dance) - 4th Place, and

Solo 10&U (Tap) - 4th Place:

Foo Yu Han, 4 Joy

 

Duo/Trio 10&U Any Other Style (Tap) - 3rd Place and Group 10&U (Song & Dance) - 1st Place:

Sophia Adelina Binte Noor Sukhairan, 4 Joy

 

Group 10&U (Classical) 1st Place,

Group 12&U (Classical) 1st Place, and

Solo 10&U (Ballet) - 2nd Place:

Melissa Koivuaho, 4 Charity

 

Group 10&U (Classical) - 1st Place,

Group 10&U (Song & Dance) - 1st Place, Group 12&U (Classical) - 1st Place,

Solo 10&U (Ballet) - 2nd Place, and

Solo 10&U (Lyrical) - 4th Place:

Nosheen Batrisyia Binte Mat Nasir, 4 Charity

 

Group 12&U (Classical) - 1st Place,

Group 12&U (Tap) - 1st Place,

Group 12&U (Lyrical) - 1st Place & Overall Top Group of the Competition,

Group 15&U (Tap) 1st Place,

Solo 10&U (Ballet) - 4th Place

Solo 10&U (Demi Character) - 1st Place, Solo 10&U (Jazz) - 2nd Place, and

Solo 10&U (Lyrical) - 2nd Place:

Angeline Veronica Koh Ru Hui, 5 Grace

 

Group 12&U (Tap) - 1st Place,

Group 15&U (Tap) - 1st Place,

Solo 12&U (Lyrical) - 3rd Place, and

Solo 12&U (Tap) - 3rd Place:

Drea Lai Jie Ning, 6 Kindness

I Love Performing – MyChina Channel

Finalist (The Lovettes):

Julka Phoenix Lee-Zidov, 2 Charity

KK Music & Dance Festival

2016

Piano Grade 5 Romantic - Gold Award,

Piano Grade 6 Modern - Gold Award,

Piano Grade 6 Romantic - Silver Award,

Piano Grade 7 Romantic - Gold Award,

Piano Duet Intermediate - Gold Award,

Piano Duet Junior Modern - Gold Award, and Piano Duet Junior Popular - Gold Award:

Chen Jing, 1 Kindness

Little Talent Show by Explorer Kids @ Downtown East

Junior Dance – 1st Runner Up,

Senior Dance – 3rd Runner Up (The Lovettes):

Julka Phoenix Lee-Zidov, 2 Charity

One Minute Talent Competition (Open Category) @ Deepavali Thiruvizha 2016

Champion:

Julka Phoenix Lee-Zidov, 2 Charity

Singapore Performing Arts Festival

Piano Solo, Grade 2 - Gold Certification:

Cheah Yan Ni, 3 Charity

Singapore Youth Festival

Certificate of Accomplishment:

Gamelan Ensemble CCA

 

Certificate of Accomplishment:

Handbells Ensemble CCA

 

Certificate of Accomplishment:

Indian Dance CCA

 

Certificate of Accomplishment:

Modern CCA

 

Certificate of Distinction:

Chinese Dance CCA

 

Certificate of Distinction:

Chorale CCA

SYF Celebrations – Dance Extravaganza at the Esplanade

SYF Celebrations (Indian Dance) - Certification:

Nikita Basant Pratap, 2 Charity

Saiesha Ranjan, 3 Charity

Chahak Agrawal, 3 Grace

Shria Ramesh, 3 Humility

Kiana Ketul Kamdar, 3 Joy

Putri Amalina Binte Hazman, 3 Joy

Kailey Zaira Anwar, 3 Kindness

Lim Qiao Zhen, 3 Kindness

Monisha Rajagopal, 3 Kindness

Jha Shambhavi, 4 Humility

Riddhima Mishra, 4 Humility

Avighnaa Kaavery Letchumanan, 4 Joy

Nurul Elisyia Inshiera Binte Shamsir, 4 Joy

Bhagchandani Myra Neeraj, 4 Kindness

Shah Diya Raja, 5 Charity

Trisha Parag Desai, 5 Charity

Lim Xin En, Vera, 5 Humility

Shivani Pradeip Kumar, 5 Humility

Tang Shi Min, 5 Humility

Renee Rui Ning Markell, 5 Joy

Mokshika Maheshwari, 6 Charity

Riddhima Ranjan, 6 Charity

Aarushi Mathur, 6 Joy

Anjali Rasesh Parekh, 6 Joy

Sky Davina Patel, 6 Joy

Tejyashri Jhanvi Rideshkumar, 6 Joy

Anisha Banerjee, 6 Kindness

Makhijani Yashita, 6 Kindness

SYF Celebrations @ OneKM Mall

SYF Celebrations (Chinese Dance) - Certification:

Foo Yu Xuan, 2 Charity

Li Zijing, 2 Joy

Su Xiangling, 3 Charity

Lee Wan Kae, Kayla, 3 Grace

Xie Huiyi, 3 Joy

Sophia Samir Ng, 3 Kindness

Tan Jie'en, 3 Kindness

Soh Yu Ling, 3 Charity

Melissa Koivuaho, 4 Charity

Lee Tse Yee Megan, 4 Grace

Eliza Leong Hui Xuan, 4 Humility

Foo Yu Han, 4 Joy

Chua Jiahui, 4 Kindness

Quek Hui Min, 5 Charity

Jessie Wu Jiaqian, 5 Grace

Hailey Lu Losczvk, 5 Joy

Lee Wei Jia, Samantha, 6 Charity

Valencia Lee Wen Wen, 6 Humility

Lee Mei Ling Jennifer, 6 Kindness

UCSI International Piano Festival and Competition 2016

Junior Category - 1st Prize:

Chen Jing, 1 Kindness

West Coast Dance Festival 2016

Open Under 10 Years Song And Dance Solo - 1st Prize,

Novice Under 9 Years Tap Solo - 2nd Prize, and Novice Under 9 Years Lyrical Solo - Honorable Mention:

Cheah Yan Ni, 3 Charity

 

Unclassified Under 11 Years Demi Character Solo - 3rd Prize,

Open Under 11 Years Classical Solo -Honorable Mention Award, and

Open Under 11 Years Modern Solo - Special Mention Award:

Angeline Veronica Koh Ru Hui, 5 Grace

Visual Arts

SJ50 Rody Design Competition

Grand Prize:

Anna Yong, 5 Humility


Sports

Bowling

Intra School Bowling Competition

Junior Division - 1st  Place:

Delaney Loh Yingqian, 4 Humility

 

Junior Division - 2nd Place:

Lim Sze Suan, Reine, 3 Grace

 

Junior Division - 3rd Place:

Meera Ameera Binte Abdul Razak, 4 Kindness

 

Senior Division - 1st Place:

Shayna Lee,  5 Joy

 

Senior Division - 2nd Place:

Ong Su Yin,  5 Grace

 

Senior Division - 3rd Place:

Goh Jie Ying, 5 Grace

Novice Bowling Challenge 2016 Primary Level

Lower Primary Doubles Girls - 2nd Place and Lower Primary Masters - 1st Place:

Lim Sze Suan, Reine, 3 Grace

National Primary Schools Tenpin Bowling Championship 2016

Sportmanship Award:

Cheah Jing Qian, 6 Joy

Eliya Binte Mohamed Fawzi, 6 Charity

Gymnastics

The Bangkok Gymnastics Moose Game Invitational Meet 2016

Level NDP 3 Girls event - 2nd Place (Overall):

Tan Jie'en, 3 Kindness

 

Level NDP 4 Girls event - 3rd Place (Team):
Tan Jiexin, 6 Joy

Soccer

SPSSC/FAS National Primary School Football Championships 2016

3rd Place:

Bhavna Gopikrishna, 4 Grace
Kovac Sophie Katie Yun, 4 Grace

Lau Hung Yeen Vanya, 4 Grace

Loggie Pippa Christina, 4 Humility
Chan Woon Yee, 5 Charity

Janelle Ng Zi Ling, 5 Charity
Poorva Maithani, 5 Charity
Clare Angelica Ho Min Hui, 5 Joy
Humairah Binte Leyaket Ali, 5 Joy

Poon Wen Fang Sharon, 5 Joy
Jennifer Mai Smith, 5 Kindness

Squash

20th Carlow Junior Open Squash 2016

Girls U11 Category - 2nd Place:

Saiesha Ranjan, 3 Charity

SSRA-ACS(I) Primary School Squash Championships 2016

3rd Place:

Saiesha Ranjan, 3 Charity

Swimming

Chinese Swimming Club Novice Age Group Swimming Meet

Girls 7 - 8 years old Category 200m Individual Medley - 3rd Place,

Girls 7 - 8 years old Category 50m Breaststroke - 3rd Place,

Girls 7 - 8 years old Category 50m Butterfly - 1st Place, and

Girls 7 - 8 years old Category 50m Freestyle - 1st Place:

Lim Yi Xuan, Earlene, 1 Patience

Chinese Swimming Club Single Age Group Swimming Meet

200m Individual Medley - Silver Award,

50m Butterfly - Gold Award, and

50m Freestyle - Gold Award:

Lim Yi Xuan, Earlene, 1 Patience

Swim CSC Midget Age Group Swimming Meet 2016

25M Backstroke Girls 7 Years - 1st Place,

25M Breaststroke Girls 7 Years - 1st Place,

25M Butterfly Girls 7 Years - 1st Place,

25M Freestyle Girls 7 Years - 1st Place,

25M Freestyle Kick Girls 7 Years - 1st Place, and 100M Individual Medley Girls 7 Years - 1st Place:

Lim Yi Xuan, Earlene, 1 Patience

Track & Field

57th National Primary Track & Field Championships 2016

Long Jump D Division - 1st Place,

and 100 meters race D Division - 2nd Place:

Bhavna Gopikrishna, 4 Grace

 

200 meters race A Division - 2nd Place,

and 100 meters race A Division - 2nd Place:

Sophia Emilia Rutherford, 6 Grace

Akira Swift 63rd Annual Track And Field Championships 2016

Under 10 Girls 100m Race - Gold Award,

and Under 10 Girls Long Jump - Gold Award:

Bhavna Gopikrishna, 4 Grace

Challenger Sports Track and Field Invitational 2016

Girls 100m Under 9 Category - 3rd Place:

Tng Yue En, 2 Kindness

 

Girls 100m Under 10 Category - 3rd Place:

Nakano Ayane, 3 Humility

 

Girls Long Jump Under 11 Category - 3rd Place:

Bhavna Gopikrishna, 4 Grace

 

Girls Shot Put Under 11 Category - 4th Place:

Dasari Tanisha, 4 Grace

 

Girls 4 x100m Relay Under 11 Category - 4th Place:

Ananya Patil, 4 Charity

Nur Insyirah Binte Muhammad Rizal, 4 Charity

Bhavna Gopikrishna, 4 Grace

Kovac Sophie Katie Yun, 4 Grace

POSB PAssion Run for Kids 2016

800m Girls' Competitive (7 & 8 years old) - 1st Runner-Up:

Romanelli Emilia Anna, 2 Charity

Wushu

National School Games, National Wushu Championships 2016

4-Duan Sword Junior Division Girls -

1st Place,

5-Duan Changquan Junior Division Girls - 2nd Place, and

5-Duan Spear Junior Division Girls -

1st Place:

Ng Yu Ninn, 5 Humility

 

Nan Dao Senior Division Girls - 4th Place:

Felicia Shannon Le Xinyu, 6 Kindness

National Wushu & Sanda Championships 2016

Sword Routine Girls Youth Category -

3rd Place:

Ng Yu Ninn, 5 Humility

Singapore International Martial Arts Tournament

4 Duan Sword - 1st Prize,

5 Duan Chang Quan - 1st Prize, and

5 Duan Spear - 1st Prize:

Ng Yu Ninn, 5 Humility

 

Uniformed Groups

Brownies

2016 National Brownie Challenge

Lego Building Competition - Silver Award:

Amanda Pao Yuen Teng, 5 Charity

Kira Macalister Creech, 5 Charity

Nuriya Fareed Kagda, 5 Charity

Goh Jie Ying, 5 Grace

 

Photo Collage Competition - Silver Award:

Syayenne Bte Syariman, 5 Charity

Amanda Lee Zhuo Xuan, 5 Humility

Syamayne Bte Syariman, 6 Joy

 

Telematch - Gold Award:

Chung Jing Han, 5 Grace

Oh Ethel Renee, 5 Grace

Calista Liow Kaili, 5 Humility

Iman Misha Binte Muhammad Herman, 5 Humility

Chen Kai Ling, 5 Joy

Lim Shu Li, 5 Joy

9th East Division Brownie Revel

Dessert Making Competition - Gold Award:

Nuriya Fareed Kagda, 5 Charity

Syayenne Binte Syariman, 5 Charity

 

Doll Making Competition - Silver Award:

Moments Poon, 6 Joy

 

Picture-story Writing Competition -

Silver Award:

Rayna Zara Maritza Binte Mohamed Amrith, 6 Grace

Alexandra Ci Hui Sing Scholefield, 6 Joy

 

Scrapbook Making Competition -

Silver Award:

Calista Liow Kaili, 5 Humility

Khairah Binte Aminuddin, 5 Humility

 

Shoe Design Competition - Gold Award:

Amanda Pao Yuen Teng, 5 Charity

Amanda Lee Zhuo Xuan, 5 Humility

Chief Commissioner's Award

Chief Commissioner's Award:

Syamayne Bte Syariman, 6 Joy

East Division Day 2016

Performance - Silver Award:

Nur 'Alya Makkiyah Binte Sarifudin, 3 Charity

Ng Yunqi Kaitlin, 3 Grace

Ho Li Shuan, 3 Humility

Shona Senthiyl, 3 Joy

Sharifah Lu'lu' Shakira Binte Syed Fauzee Alsagoff, 3 Kindness

Nur Insyirah Binte Muhammad Rizal, 4 Charity

Nur Sofiah Firzanah Binte Mohamad Nazri, 4 Charity

Insyirah Binte Noorazman, 4 Grace

 

Recycled Fashion Show Competition -

Silver Award:

Oh Ethel Renee, 5 Grace

Iman Misha Binte Muhammad Herman, 5 Humility

Khairah Binte Aminuddin, 5 Joy

 

Recycled Toy Making Competition -

Gold Award:

Melody Toh Shu'En, 4 Humility

Zoe Tay Hui En, 4 Humility

 

Snack Making Competition - Gold Award:

Nuriya Fareed Kagda, 5 Charity

Syayenne Binte Syariman, 5 Charity

East Division - Wide Game Challenge 2016

2nd Prize:

Nur Insyirah Binte Muhammad Rizal, 4 Charity

Nur Sofiah Firzanah Binte Mohamad Nazri, 4 Charity

Nurul Huda Binte Helmi, 4 Humility

Zoe Tay Hui En, 4 Humility

Puan Noor Aishah Award

Gold Award:

Brownies CCA

Red Cross

Excellent Unit Award

Gold Award:

Red Cross CCA

National First Aid Competition 2016

Bronze Award:

Charlize Teo Hui Zi, 5 Charity

Lim Tze You, 5 Charity

Shaista Farihah Binte Mohamad Sahrin, 5 Kindness

Alzena Fathima D/O Mohamed Absal, 6 Humility

Farah Begum, 6 Humility

Tamilselvan Harinisha, 6 Humility

Amatul Musawar Binte Muhammad Ashraf, 6 Kindness

Thadi Prardhana Ravi Kishore, 6 Kindness