Home > Achievements > Achievements 2017

Achievements 2017

Character & Citizenship Education

Character & Citizenship Education

Central Clean & Green Singapore Carnival, I-Love Performing Competition

Certificate of Participation:

Julka Phoenix Lee-Zidov, 3 Charity

Friend of Singa 2016

Certificate of Achievement:

Clarabelle Tan Shih Jieh, 5 Charity

Jaania Kamlesh Mahtani, 5 Charity

Putu Dhyana Prayascitta Sari, 5 Charity

Maya Anne Haridas, 5 Grace

Gauri Khushi Khanna, 5 Humility

Looi Ee Ting, 5 Humility

Iva Todorova Encheva, 5 Joy

Leadership

2017 Tanjong Katong Secondary School Council Junior Leadership Symposium

Certificate of Participation:

‘Aaliyah Binte Afdillah, 6 Charity

Amanda Pao Yuen Teng, 6 Charity

Charlize Teo Hui Zi, 6 Charity

Nadhirah Hanisah Binte Mohamad Redwan, 6 Charity

Nicole Ka Ohu Viengkhou Li, 6 Charity

Nyx Kwek Zhi Yu, 6 Charity

Poorva Maithani, 6 Charity

Rena Kaur Bhullar, 6 Charity

Samyuktaa Raj, 6 Charity

Tahirah Rebekah Koshy, 6 Charity

Adawiyah Binte Mohamed Faisal, 6 Grace

Victoria Syn Hui En, 6 Grace

Amanda Lee Zhuo Xuan, 6 Humility

 

Information and Communication Technology

ICT

Cyber Wellness Student Ambassadors Summit (CWSAS) 2017

Certificate of Participation:

‘Aabidah Binte Aminudin, 5 Charity

Clarisse Poon Min Yi, 5 Grace

East Zone Cyber Wellness Conference 2017

Certificate of Participation:

Kayla Tan Kai Xin, 4 Humility

Mahtani Rhea Rajesh, 4 Humility

Miruna Gunalan, 4 Humility

Kiana Ketul Kamdar, 4 Joy

International Competitions and Assessments for Schools (ICT)

Distinction:

Wu Liying, 2 Grace

Looi Ee Xin (Zheng Yuxi), 3 Charity

Siyona Dixit, 3 Grace

Riddhi Pradhan, 3 Joy

Adlynn Fadila Mohammed Suhaimy, 3 Kindness

Jalene Toon, 4 Joy

Kiana Ketul Kamdar, 4 Joy

Natasha Tan Qi En, 6 Charity

 

High Distinction:

Aanya Haralalka, 3 Grace

Nyam Xin Ying, 3 Grace

SDMA 2017

Entry title 1: Stop It! - Certificate of Participation:

Mahtani Rhea Rajesh, 4 Humility

‘Aabidah Binte Aminudin, 5 Charity

Celeste Law Xin Ning, 5 Charity

Clarisse Poon Min Yi, 5 Grace

 

Entry title 2: Words can hurt - Certificate of Participation:

Putu Dhyana Prayascitta Sari, 5 Charity

Aleeya Binte Zool Ihsan, 5 Humility

Amber Raeanne Tan, 5 Joy

Sheikha Aliyah Binte Sheikh Abdul Sattar San'ani, 5 Kindness

Voice Up! Challenge 2017

Entry title 1: Unite for a Better Internet - Certificate of Participation:

Taibah Bte Shafik Basrawi, 3 Joy

Miruna Gunalan, 4 Humility

Mihika Dadwal, 5 Charity

Seah Sze Ting, 5 Charity

 

Entry title 2: Best Friends Forever - Certificate of Participation:

Kiana Ketul Kamdar, 4 Joy

Charlize Teo Hui Zi, 6 Charity

Maher Ketul Kamdar, 6 Grace

Anjali Upadhyay, 6 Humility

 

Entry title 3: Be the Positive Change - Certificate of Participation:

Foo Yu Xuan, 3 Humility

Kate Erica Le, 3 Humility

Looi Ee Ting, 5 Humility

 

Language Arts

Chinese

10th National Story-Telling Competition 2017

Primary School Category B - Certificate of Participation:

Su Xiangling, 4 Joy

11th YMCA Mandarin Speaking Awards

Lower Primary Category of 11th YMCA MSA 2017 - Certificate of Participation:

Chen Jing, 2 Kindness

 

Upper Primary Category of 11th YMCA MSA 2017 - Certificate of Participation:

Su Xiangling, 4 Joy

14th Singapore Malaysia Bilingual Olympiad (SMBO)

Top 30 Winners:

Cao Shiqi, 6 Grace

Xue Hui Le National Chinese Writing Competition 2017

18th Prize Award Winner:

Lee En Jia Calista,  5 Charity

English

Babble & Speak 2017

Top 12 Individual Category - Finalist:

Rachel Liew Jing Rui, 6 Charity

Rena Kaur Bhullar, 6 Charity

International Competitions and Assessments for Schools (English)

Distinction:

Andrea Grace Malli, 2 Grace

Tan Yi Xuan, Chloe, 2 Grace

Ng Xuan Lin, 2 Humility

Cabral Cailyn Goh, 2 Kindness

Megan Sin, 2 Kindness

Adriana Tay Binte Muhammad Taaj, 3 Charity

Looi Ee Xin (Zheng Yuxi), 3 Charity

Samara Rose Yen Si En, 3 Charity

Zara Mohamad Rosman, 3 Charity

Aanya Haralalka, 3 Grace

Alisha Ashirgade, 3 Grace

Ashley Christabel Fan Huixin, 3 Grace

Siyona  Dixit, 3 Grace

Shanti Eliza Solomon, 3 Humility

Riddhi  Pradhan, 3 Joy

Toon Seana, 3 Joy

Adlynn Fadila Mohammed Suhaimy, 3 Kindness

Amelia Pao Tse Teng, 3 Kindness

Ananya Ramesh, 3 Kindness

Tng Yue En, 3 Kindness

Richelle Suwandi Lee, 4 Charity

Ho Li Shuan, 4 Humility

Kayla Tan Kai Xin, 4 Humility

Aishani Sahu, 5 Charity

Asha Meredith Solomon, 5 Charity

Resham Rachhpal Singh, 5 Charity

Lee En Jia, Calista, 5 Charity

Gaurika Gupta, 5 Grace

Rena Kaur Bhullar, 6 Charity

See Toh Yu Teen, Georgia, 6 Grace

 

High Distinction:

Elly Nadyne Koh Dhahrulsalam, 3 Grace

Lee Sze-Chyi Claire, 3 Kindness

International Competitions and Assessments for Schools (Writing)

Distinction:

Looi Ee Xin (Zheng Yuxi), 3 Charity

Ashley Christabel Fan Huixin, 3 Grace

Tng Yue En, 3 Kindness

Janya Kaur Bajaj, 5 Charity    

Riddhima Mishra, 5 Charity

Rena Kaur Bhullar, 6 Charity

           

High Distinction:

Samara Rose Yen Si En, 3 Charity

NewsMaker Awards Singapore 2017

Gold Award:

Alexis Kwek Lexin, 4 Charity

Zara Akbar, 4 Grace

Lee Shi Jia, 4 Humility

Plain English Speaking Competition 2017

Lower Primary - Finalist:

Kate Erica Le, 3 Humility

 

Upper Primary - 2nd Prize:

Gabrielle Angela Anderson, 5 Humility

 

Mathematics & Science

Mathematics

11th Inter-School Sudoku Challenge

Certificate of Participation:

Ishita Agrawal, 5 Humility

Lee En Jia, Calista, 5 Charity

Suraboyini Shobita Jerusha, 5 Charity

Zoe Ysabelle Crisostomo Agbayani, 5 Charity

2017 National Mathematical Olympiad of Singapore (NMOS)

Bronze Award:

Asha Meredith Solomon, 5 Charity

Erica Koh, 5 Charity

Zoe Ysabelle Crisostomo Agbayani, 5 Charity

Lee Tse Yee Megan, 5 Grace

Victoria Choo Xin En, 5 Grace

 

Honourable Mention:

Aishani Sahu, 5 Charity

Lee Lay Mun Elizah, 5 Charity

Resham Rachhpal Singh, 5 Charity

Tse Min Jia, 5 Charity

Zoe Tay Hui En, 5 Charity

Koh Tze Yi, 5 Grace

Looi Ee Ting, 5 Humility

2017 Primary Mathematics Project Competition

Certificate of Participation:

Yashica Manesh Moolchandani, 4 Humility Clarice Tan Biyu, 4 Joy

International Competitions and Assessments for Schools (Mathematics)

Distinction:

Karishma Raveendrakumar, 2 Charity

Tan Yi Xuan, Chloe, 2 Grace

Cabral Cailyn Goh, 2 Kindness

Megan Sin, 2 Kindness

Ngoh Jie Ying Kaylyn, 2 Kindness

Aanya Haralalka, 3 Grace

Riddhi Pradhan, 3 Joy

Amelia Pao Tse Teng, 3 Kindness

Tng Yue En, 3 Kindness

Chahak Agrawal, 4 Grace

Jalene Toon, 4 Joy

Lim Yihui Nicole, 4 Kindness

Tan Jie'en, 4 Kindness

Asha Meredith Solomon, 5 Charity

Delaney Loh Yingqian, 5 Charity

Resham Rachhpal Singh, 5 Charity

Eng Yan Leng, Charlotte, 6 Charity

 

High Distinction:

Gan Yi Xuan Kaelyn, 4 Joy

Mind Sports Challenge 2017

Bronze Medal:

Anshika Mathur, 4 Humility

Singapore Junior Mathematical Olympiad for Primary Schools 2017

Certificate of Participation:

Aishani Sahu, 5 Charity

Erica Koh, 5 Charity

Tse Min Jia, 5 Charity

Zoe Tay Hui En, 5 Charity

Lee Tse Yee Megan, 5 Grace

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools 2017

Certificate of Participation:

'Aaliyah Binte Afdillah, 6 Charity

Amanda Pao Yuen Teng, 6 Charity

Cheong Raeanne, 6 Charity

Choo En Hui, Danielle, 6 Charity

Eng Yan Leng, Charlotte, 6 Charity

Jeriel Lim Shanyu, 6 Charity

Lim Tze You, 6 Charity

Nicole Ka Ohu Viengkhou Li, 6 Charity

Nuriya Fareed Kagda, 6 Charity

Syayenne Binte Syariman, 6 Charity

Victoria Anna Lam, 6 Charity

Charlotte Mok Jing Ying, 6 Grace

Lee Seyeon, 6 Grace

Ong Su Yin, 6 Grace

Mathematics & Science

Japan International Science & Math Olympiad (JISMO) 2017

Good Effort:

Chan Woon Yee, 6 Charity

Rena Kaur Bhullar, 6 Charity

Emerald Award:

Choo En Hui Danielle, 6 Charity

Nicole Ka Ohu Viengkhou Li, 6 Charity

 

Ruby Award:

Asha Meredith Solomon, 5 Charity

Zoe Ysabelle Crisostomo Agbayani, 5 Charity

Park Claire, 6 Charity

Science

International Competitions and Assessments for Schools (Science)

Distinction:

Zheng Emma Yeuk Chan, 2 Joy

Li Zijing, 3 Charity

Zahrah Taqiyyah Binte Zulkarnaen, 3 Charity

Zara Mohamad Rosman, 3 Charity

Elly Nadyne Koh Binte Dhahrulsalam, 3 Grace

Kanagavelan Ilabharati, 3 Humility

Lee Ng Lok, 3 Joy

Adlynn Fadila Mohammed Suhaimy, 3 Kindness

Dorothy Wee, 4 Humility

Kayla Tan Kai Xin, 4 Humility

Madeleine Harper En Hui Sing Scholefield, 4 Humility

Tan Jie'en, 4 Kindness

Asha Meredith Solomon, 5 Charity

Janya Kaur Bajaj, 5 Charity

Resham Rachhpal Singh, 5 Charity

Zoe Ysabelle Crisostomo Agbayani, 5 Charity

Lee Tse Yee Megan, 5 Grace

Chen Man Sum, 6 Charity

Eng Yan Leng, Charlotte, 6 Charity

Park Claire, 6 Charity

Jain Purvi, 6 Grace

 

High Distinction:

Samara Rose Yen Si En, 3 Charity

Temasek Junior College THINK© Challenge 2017

Bronze Award:

Nicole Ka Ohu Viengkhou Li, 6 Charity

Park Claire, 6 Charity

Rena Kaur Bhullar, 6 Charity

Syayenne Binte Syariman, 6 Charity

 

Performing & Visual Arts

Performing Arts

2016 LAMDA

(London Academy of Music and

Dramatic Art)

Distinction:

Stacia Yee Xin Er, 1 Charity

Farrah Eleah Farhann, 1 Charity

Xu Xin 'Ai, 1 Grace

Lim Yee Shuen Megan, 1 Grace

Wu Liying, 1 Grace

Nur Sheera Atiyya Binte Muhamad Razali, 1 Humility

Sofiya Tay Binte Muhammad Taaj, 1 Humility Asmita Basak, 1 Humility

Low Kylie Ting, 1 Humility

Ahni Lyn Hampartsoumian, 1 Joy

Lea Mazaya G Isaak, 1 Joy

Poh Yue Xuan, 1 Joy

Zheng Emma Yeuk Chan, 1 Joy

Gupta Aditi, 1 Joy

Alya Binte Mohamad Husaini, 1 Joy

Elena Marisol Perez, 1 Joy

Aarthiy Saravana Kumar, 1 Patience

Lee Sze-Ern Kate, 1 Patience

Nethra Gopikrishna, 1 Patience

Aanya Haralalka, 2 Charity

Batrisyia Adlina Binte Hairi Nur' Suffian, 2 Charity Kate Erica Le, 2 Grace

Looi Ee Xin (Zheng Yuxi), 2 Grace

Lee Sze-Chyi Claire, 2 Joy

Kamath Ayira, 3 Grace

Mihika Dadwal, 4 Charity

Aira Lim, 4 Grace

Dasari Tanisha, 4 Grace

Riddhima Mishra, 4 Humility

Looi Ee Ting, 4 Kindness

Rena Kaur Bhullar, 5 Charity

Victoria Anna Lam, 5 Charity

Subiksha Santhanam, 6 Kindness

 

Merit:

Mahtani Rhea Rajesh, 3 Humility

Sharifah Lu'lu' Shakira Binte Syed Fauzee Alsagoff, 3 Kindness

2017 CSTD (Commonwealth Society Of Teachers of Dancing) Asia Pacific Regional Dance Competition

Solo Tap 13 & Under - 2nd Place,

Solo Classical 12 & Under (A) - 2nd Place,

Solo Modern 12 & Under (B) - 3rd Place, and Solo Lyrical 12 & Under (B) - 2nd Place:

Nosheen Batrisyia Binte Mat Nasir, 5 Humility

 

Solo 12 & Under Modern - 3rd Place,

Solo 12 & Under Lyrical - 2nd Place, and Solo 12 & Under Classical Ballet - 1st Place:

Melissa Koivuaho , 5 Charity

2017 CSTD (Commonwealth Society Of Teachers of Dancing) Singapore Regional Competition

Solo 9 & Under Demi character open - 2nd Place,

Solo 9 & Under Classical - 3rd Place,

Solo 9 & Under Jazz - 1st Place,

Solo 9 & Under Lyrical - 1st Place,

Solo 9 & Under Song & Dance - Honourable Mentioned,

Group 9 & Under Jazz  - 3rd Place, and Group 9 &Under Lyrical - 1st Place:

Foo Yu Xuan, 3 Humility

 

Solo 11 & Under Song & Dance - 1st Place, Solo 11 & Under Lyrical - 2nd Place,

Solo 11 & Under Jazz Novice - Honourable Mention,

Solo 11 & Under Demi Character  - Honourable Mention,

Groups 12 & Under Freestyle - 3rd Place, and Groups 15 & Under - Song & Dance Tap - 1st Place:

Cheah Yan Ni, 4 Charity

 

Solo 11 & Under Jazz Open - 1st Place,

Solo 11 & Under Lyrical Open - 2nd Place, Solo 11 & Under Tap Novice - 3rd Place, Solo 11 & Under Classical Open - Honourable Mention,

Duos & Trios 12 & Under Freestyle - 2nd Place,

Groups 12 & Under Lyrical Neo - 1st Place, Groups 12 & Under Freestyle - 3rd Place, Groups 15 & Under Song & Dance Tap - 1st Place, and

Groups 15 & Under Jazz Hip Hop - 2nd Place:

Nosheen Batrisyia Binte Mat Nasir, 5 Humility

 

Solo 11 & U Lyrical - Honourable Mentioned,

Duo/Trio 12 & Under Jazz - 1st Place, Groups 12 & Under Lyrical Neo - 1st Place, Groups 12 & Under Freestyle - 3rd Place, Groups 15 & Under Song & Dance Tap - 1st Place, and

Groups 15 & Under Jazz Hip Hop - 2nd Place:

Foo Yu Han, 5 Humility

 

Solo 11 & Under Lyrical Open - 1st Place, Duo & Trios 12 & Under Freestyle - 2nd Place,

Solo 11 & Under Acrobatics Open - 2nd Place,

Solo 11 & Under National Open - 1st Place, Solo 11 & Under Classical Open - 2nd Place, Solo 11 & Under Demi Character Open - 1st Place,

Solo 11 & Under Jazz Open - Honourable Mention,

Groups 15 & Under Song & Dance & Tap - 1st Place,

Groups 15 & Under Jazz - 1st Place,

Groups 12 & Under Lyrical Neo - 1st Place, and Achieved Highest Aggregate Award:

Melissa Koivuaho, 5 Charity

 

Groups 12 & Under Freestyle - 3rd Place and Groups 15 & Under - Song & Dance, Tap - 1st Place:

Sophia Adelina Binte Noor Sukhaira, 5 Joy

 

Solo 13 & Under Demi Character - 1st Place,

Solo 13 & Under Song & Dance - 1st Place, Solo 13 & Under Contemporary - 3rd Place, Solo 13 & Under Classical - Honourable Mention,

Solo 13 & Under Acrobatic - Honourable Mention,

Groups 12 & Under Lyrical, Neo - 1st Place, Groups 12 & Under Freestyle - 3rd Place, Groups 15 & Under Song & Dance, Tap - 1st Place,

Groups 15 & Under Jazz Hip Hop - 2nd Place:

Angeline Veronica Koh Ru Hui, 6 Grace

5th Asia Arts Festival

Gold Award:

Chen Jing, 2 Kindness

Bradshaw & Buono International Piano Competition

First Prize:

Chen Jing, 2 Kindness

Brilliant Talent Discovery Awards

Gold Award:

Chen Jing, 2 Kindness

Dancesport Competition 2017

Under 10 Solo Jive Medalist - 7th Place and Under 10 Solo Cha Cha Medalist - Semi-finals :

Felicia Lena Nadia Bernholtz, 4 Charity

Get The Beat Dance International 2017

Solo 8 & Under Tap - 2nd Place,

Solo 8 & Under Song & Dance - 3rd Place,

Solo 8 & Under Lyrical - 3rd Place,

Solo 8 & Under Ballet - 4th Place,

Solo 8 & Under Demi Character - 2nd Place,

Duo 8 & Under Jazz - 1st Place,

Group 10 & Under Jazz - 1st Place, and

Group 10 & Under Lyrical - 2nd Place:

Foo Yu Xuan, 3 Humility

 

Group 10 & Under Jazz - 1st Place, Group 10 & Under Lyrical - 2nd Place, and Group 12 & Under Song & Dance - 1st Place:

Cheah Yan Ni, 4 Charity

 

Solo 11&Under Ballet - 3rd Place

Group 12&Under Song & Dance - 1st Place

Group 12&Under Lyrical - 1st Place

Group 12&Under Jazz - 1st Place

Nosheen Batrisyia Binte Mat Nasir, 5 Humility

 

Solo 10&Under Jazz  - 4th Place,

Solo 10&Under Tap - 2nd Place,

Duo 12&Under Jazz - 1st Place,

Group 12&Under Lyrical - 1st Place,

Group 12&Under Jazz  - 1st Place, and

Group 12&Under Song & Dance - 1st Place:

Foo Yu Han, 5 Humility

 

Solo 10 & Under Lyrical Solo - 1st Place,

Solo 10 & Under Classical Ballet - 2nd Place,

Solo 10 & Under Demi Character - 3rd Place,

Solo 10 & Under Jazz  - 1st Place,

Group 12 & Under Lyrical - 1st Place, and

Group 12 & Under Jazz - 1st Place:

Melissa Koivuaho, 5 Charity

 

Groups 12 & Under Hip Hop - 1st Place and

Group 12 &Under Song & Dance - 1st Place

Sophia Adelina Binte Noor Sukhairan, 5 Joy

 

Solo 11& Under Jazz - 2nd Place,

Solo 11 & Under Demi Character - 2nd Place,

Solo 12 & Under Contemporary - 3rd Place,

Solo 11 & Under Lyrical - 4th Place,

Solo 11 & Under Classical - 5th Place,

Duo 12 & Under Classical - 3rd Place,

Group 12 & Under Lyrical - 1st Place,

Group 12 & Under Song & Dance - 1st Place, and

Group 12 & Under Jazz - 1st Place:

Angeline Veronica Koh Ru Hui, 6 Grace

Singapore Performance Arts Festival

Piano Solo, Grade 3 - Silver Certification:

Cheah Yan Ni , 4 Charity

Singapore Youth Festival (SYF) 2016

Arts Presentation, Chinese Dance:

Certificate of Distinction

 

Arts Presentation, Indian Dance:

Certificate of Accomplishment

 

Arts Presentation, Modern Dance: 

Certificate of Accomplishment

 

Arts Presentation, Gamelan Ensemble: 

Certificate of Accomplishment

 

Arts Presentation, Handbells Ensemble:

Certificate of Accomplishment

 

Arts Presentation, HGS Chorale:

Certificate of Distinction

Visual Arts

Singapore Youth Festival 2017 Art Exhibition

Certificate of Recognition (Special Mention):

Nadja Ilie Hassan Zainuddin, 3 Charity

Alyssa Ang Li Qi, 3 Joy

Maia Marion Schlingensiepen, 3 Joy

Kaelynn Koo Ling Lee, 3 Kindness

Goh Li En, 4 Humility

Cordelia Syn Hui Yi, 4 Joy

Gan Yi Xuan Kaelyn, 4 Joy

Joy Teo Ru Mei, 4 Joy

Lam Shannon, 4 Kindness

Yap Li Ling, 4 Kindness

 

Certificate of Participation (COP):

Clarisa U Jie Hui (Yu Jiehui), 2 Charity

Aila Aleesha Binte Nasrul Hakim, 2 Grace

Nikisha Binte Tajudin, 2 Grace

Nur Aqilah Binte Hisham, 2 Grace

Pang Wai Peng, Janelle, 2 Grace

Tan Yi Xuan, Chloe, 2 Grace

Chong Saki, 2 Patience

Koh Ching Wuei Elise, 2 Patience

Hiba Shaikh Sadique, 5 Charity

Tan Chyan Ning, Chryssa, 5 Grace

Nur Batrisyia Shawal, 5 Humility

Clara Chong Jie Qi, 6 Charity

Trisha Parag Desai, 6 Charity

Eng Yan Leng, Charlotte, 6 Charity

Edith Low Kia, 6 Grace

Nakano Ruka, 6 Grace

Chloe Teo, 6 Humility

Yong Anna, 6 Humility

 

Sports

Athletics Performance

Anza Athletics 2016-2017

Most Improved:

Klara Van Praet, 4 Grace

Bowling

16th National School Games Tenpin Bowling Championships 2017 (Junior Girls Competition)

Single Junior Girls - 3rd Prize:

Lim Sze Suan Reine, 4 Grace

 

Doubles Junior Girls -  2nd Prize:

Lim Sze Suan Reine, 4 Grace

Delaney Loh Yingqian, 5 Charity

 

All Events Junior Girls, - 1st Prize: 

Lim Sze Suan Reine, 4 Grace

 

Overall Schools Junior Girls - 3rd Prize:

Haig Girls' School

National Age Group Championship 2017

Under 12 Girls Doubles - Champion:

Lim Sze Suan Reine, 4 Grace

 

Under 12 Girls Team Champion:

Nur 'Iffah Binte Andy Azaly, 6 Grace

Novice Primary Bowling Challenge 2017

Lower Division Girls Singles - 1st Prize,

Lower Division Girls Doubles - 1st Prize, and Lower Division Girls Masters - 2nd Prize:

Faustine Adara Chanel Chew Qy Uen,  3 Charity

 

Lower Division Girls Doubles - 3rd Prize:

Alyssa Eryna Binte Mohammad Elffy, 3 Grace

Kaelynn Koo Ling Lee, 3 Kindness

 

Lower Division Girls Masters - 3rd Prize:

Kaelynn Koo Ling Lee, 3 Kindness

PBC Youth Challenge, Super Series  2017, Series 1

Girls under 12 - 8th Place:

Nur 'Iffah Binte Andy Azaly, 6 Grace

PBC Youth Challenge, Super Series 2017, Series 4

Girls under 12 - 6th Place:

Nur 'Iffah Binte Andy Azaly, 6 Grace

Primary

Schools Bowling League 2016/2017

Girl's Masters - 7th Place and Overall Team - 5th Place:

Nur 'Iffah Binte Andy Azaly, 6 Grace

Figure Skating

Interschool Figure Skating Competition

1st Place:

Ashley Thong, 1 Kindness

Gymnastics

14th Singapore Open Gymnastics Championships 2017

Rhythmic Gymnastics, Level 1 (Individual) – Silver Medal:

Li Zi Jing, 3 Charity

 

Rhythmic Gymnastics, Level 2 (Individual) 9 year old Freehand - 5th place:

Alyssa Ang Li Qi, 3 Joy

2017 Prime Challenge Women Australian Gymnastic

Individual All-Around Level 2 - Gold Award:

Putu Dhyana Prayascitta Sari, 5 Charity

 

Individual All-Around Level 2 - Silver Award: Resham Rachhpal Singh, 5 Charity

 

Individual All-Around Level 3 - Bronze Award:

Lee Lay Mun Elizah, 5 Charity

Bangkok Gymnastics Moose Game Invitational Meet

Bars - Gold Medal,

Beam - Gold Medal,

Floor - Gold Medal, and  

Vault - Gold Medal:

Kate Le, 3 Humility

Karpenko Gymnastics Academy Cup 2017

4th Place:

Felica Lena Nadia Bernholtz, 4 Charity

Netball

East Zone COE Sports Carnival

Medal of Participation:

Goh Jia Hui Valeie, 4 Charity

Sephora Sylvia Lee, 4 Charity

Klara Van Praet, 4 Grace

Melcia Goh Zi Ning, 4 Humility

Nguyen Gia Han, 4 Kindness

Tan Jie'en, 4 Kindness

Aishani Sahu, 5 Charity

Drishyaa G Deepak, 5 Charity

Mihika Dadwal, 5 Charity

Putu Dhyana Prayascitta Sari, 5 Charity

Qaeela Jae Brewton, 5 Grace

Claudia Tan Wen Hui, 5 Joy

Nadia Shakeelah D/O Mohamed Ashraff, 5 Joy

Saphia Soares De Albergaria, 5 Joy

Zeba, 5 Joy

Teo Hui En, 5 Kindness

Wong Rou Yi Samantha, 5 Kindness

East Zone Primary Schools Netball Championships 2017

1st Runner-up:

Desiree Christie Thng Shiqi, 4 Humility

Chantal Nauli Setyoko, 5 Charity

Iris Kok Yu Xi, 5 Charity

Nobleza Mikayla Shae, 5 Charity

Xie Enxi, 5 Charity

Dasari Tanisha, 5 Grace

Kovac Sophie Katie Yun, 5 Grace

Maya Anne Haridas, 5 Grace

Loggie Pippa Christina, 5 Humility

Siti Aishah Siregar Binte Sahat Siregar, 5 Humility

Putri Ally Fatin Binte Muhammad

 

Sportsmanship Award:

Siti Aishah Siregar Binte Sahat Siregar, 5 Humility

Sharifah Khadijah Binte Syed Mustafa Alsagoff, 6 Charity

Skydiving

Australian Indoor Skydiving Championships 2017

Freestyle Kids Intermediate - 2nd Place: 

Vera Poh Ee-Lyn, 2 Joy

Soccer

FIFA Live Your Goals

The Most Promising Player:

Jennifer Mai Smith, 6 Kindness

SPSSC/FAS National Primary School Football Championships Junior Girls 2017

1st Runner-up:

Sofi Syazwani Puteri Muhamad Sahlifi, 4 Grace

Foo Jyh Quan Katheleen, 4 Humility

Teh Huey Jin, 4 Humility

Janet Tan, 4 Joy

Tia Foong Po Shiun, 4 Joy

Lee Lay Mun Elizah, 5 Charity

Aira Lim, 5 Grace

Dasari Tanisha, 5 Grace

Kovac Sophie Katie Yun, 5 Grace

Lau Hung Yeen Vanya, 5 Grace

Aleeya Binte Zool Ihsan, 5 Humility

Loggie Pippa Christina, 5 Humility

SPSSC/FAS

National Primary School

Football Championships

Senior Girls 2017

Champion Team:

Angie Katalina Gallon, 5 Humility

Chan Woon Yee, 6 Charity

Janelle Ng Zi Ling, 6 Charity

Poorva Maithani, 6 Charity

Victoria Syn Hui En, 6 Grace

Clare Angelica Ho Min Hui, 6 Joy

Humairah Binte Leyaket Ali, 6 Joy

Tasha Foong Po Yui, 6 Joy

Ayisha Raihana D/O Mohamed Absal, 6 Kindness

Hana Silmi, 6 Humility

Jennifer Mai Smith, 6 Kindness

Poon Wen Fang Sharon, 6 Kindness

Squash

National Junior Squash Championships 2017

Under 11 Girls Category - 3rd Place:

Saiesha Ranjan, 4 Charity

SGCC-PRINCE SQUASH OPEN 2017

U11 Girls Category - Runner Up:

Saiesha Ranjan, 4 Charity

SSRA Primary School Squash Championships 2017

Primary 3 & 4 Girls Category - 2nd Place:  

Saiesha Ranjan, 4 Charity

Ultimate Squasher Squash League #7

Level 2 Category - 3rd Place:

Saiesha Ranjan, 4 Charity

Swimming

2017 23rd Open Invitational Midget Meet

3rd Prize:

Tara Lim Ying Xuan, 2 Grace

2017 Chinese Swimming Club Midget Age Group Swimming Meet (Feb and Jul 2017)

Girls 7 Years Old 25 SC Meter Freestyle

- Bronze, 

Girls 7 Years Old 25 SC Meter - Breaststroke - Bronze, 

Girls 7 Years Old 25 SC Meter - Freestyle Kick - Bronze, 

Girls 7 Years Old 25 SC Meter Freestyle Kick - Gold Medal, 

Girls 7 Years Old 25 SC Meter Breaststroke - Silver Medal, and

Girls 7 Years Old 25 SC Meter Freestyle - Bronze Medal:

Tng Kai Xin, 1 Joy

Chinese Swimming Club Midget Age Group Swimming Meet  2017

Girls 9 Years Old 25M Freestyle Event – Silver, 

Girls 9 Years Old 25M Backstroke Event - Silver,

 Girls 9 Years Old 25M Butterfly Event - Bronze, and 

Girls 9 Years Old 100M Individual Medley Event - Silver:

Asha Enyi Vasu, 3 Kindness

 

Girls 9 Years Old 25SC Meter Freestyle Event - Gold, 

 Girls 9 Years Old 25SC Meter Freestyle Kick Event - Gold, 

Girls 9 Years Old 25SC Meter Breastroke Event - Gold, 

Girls 9 Years Old 25SC Meter Freestyle Kick Event - Gold, 

Girls 9 Years Old 25SC Meter Backstroke Event - Silver, 

 Girls 9 Years Old 25SC Meter Butterfly Event - Silver, and 

Girls 9 Years Old 25SC Meter Freestyle Event - Silver:

Tng Yue En, 3 Kindness

Rotary Swimarathon 2017

Certificate of Appreciation:

Sharvani Anandth, 3 Charity

Taekwondo

 

2017 STA Traditional Taekwondo Tournament

2nd Runner Up:

Ishita Agrawal, 5 Humility

JH Kim Poomsae Festival 2017

1st Place:

Alleeysha Nur Samsara Abdullah, 3 Kindness

JH Kim Taekwondo Singapore Championship 2016

2nd Place:

Alleeysha Nur Samsara Abdullah, 3 Kindness

Queenstown Taekwondo Hub Invitational TKD Festival

1st Place:

Saiesha Ranjan, 4 Charity

Track & Field

Akira Swift 64th Track and Field Championships

1st Place:

Tanisha Dasari, 5 Grace

SA Primary

School Relay Championships 2017

4x100m D Division Girls - 2nd Place:

Bryna Lai Min Han, 4 Charity

Amelya Edora Binte Mohammad Elffy, 4 Humility

Melcia Goh Zi Ning, 4 Humility

Nakano Ayane, 4 Humility

Singapore Athletics Under-13 Track and Field Championships 2017

50m (Under 7 category) - 2nd Place:

Tng Kai Xin, 1 Joy

 

Shot Put (Under 9 category) - 2nd Placing:

Dasari Snikitha, 3 Grace

 

100m (Under 9 category) - 2nd Placing:

Tng Yue En, 3 Kindness

 

100m (Under 9 category) - 3rd Placing:

Chan Xuan Ying Candice, 3 Charity

 

4x100m (Under 10 category) - 2nd Placing:

Bryna Lai Min Han, 4 Charity

Amelya Edora Binte Mohammad Elffy, 4 Humility

Melcia Goh Zi Ning, 4 Humility

Nakano Ayane, 4 Humility

 

Shot Put (Under 11 category) - 2nd Placing:

Dasari Tanisha, 5 Grace

 

Uniformed Groups

Brownies

10th East Division Brownie Revel

Gold Award:

Amanda Pao Yuen Teng, 6 Charity

Calista Liow Kaili, 6 Humility

Silver Award:

Kira Macalister Creech, 6 Charity

Oh Ethel Renee, 6 Grace

Chen Kai Ling, 6 Joy

Bronze Award:

Nur 'Alya Makkiyah Binte Sarifudin, 4 Charity

Ng Yunqi Kaitlin, 4 Grace

Ho Li Shuan, 4 Humility

Shona Senthiyl, 4 Joy

Hannah Lee Ler Ying, 4 Kindness

Sharifah Lu'Lu' Shakira Binte Syed Fauzee Alsagoff, 4 Kindness

Wee An Li, 4 Kindness

Nur Sofiah Firzanah Binte Mohamad Nazri, 5 Humility

2017 Chief Commissioner Award

Chief Commissioner Award:

Amanda Lee Zhuo Xuan, 6 Charity

Nuriya Fareed Kagda, 6 Charity

Syayenne Bte Syariman, 6 Charity

East Division Day 2017

Recycled Toy Making - 2nd Prize:

Imaan Sara Binte Nasruddin, 4 Humility

Liang Tong Lin, Aerin, 4 Joy

 

Telematch - 2nd Prize:

Madeleine Harper En Hui Sing Scholefield, 4 Humility

Terese Teo Jia En, 4 Humility

Nur Arzeliah Binte Reza, 5 Grace

Insyirah Binte Noorazman, 5 Grace

 

Painting - 2nd Prize:

Ng Yunqi Kaitlin, 4 Grace

Ho Li Shuan, 4 Humility

 

Performance - 2nd Prize:

Gayathri Anand, 4 Joy

Hannah Lee Ler Ying, 4 Kindness

Sharifah Lu'lu' Shakira Binte Syed Fauzee Alsagoff, 4 Kindness

Girl Guides Singapore Centenary Storybooks Project

Certificate of Participation:

Amanda Lee Zhuo Xuan, 6 Charity

Nuriya Fareed Kagda, 6 Charity

Syayenne Bte Syariman, 6 Charity

Puan Noor Aishah Honour Award 2016

Gold Award:

Brownies

Red Cross

 

Red Cross First Aid Championship 2017

Silver Award:

Yashica Manesh Moolchandani, 4 Humility

Cordelia Syn Hui Yi, 4 Joy

Nur Shairah Binte Mohamad Rezal, 4 Joy

Shahina D/O Sirajudeen, 4 Kindness

Iyer Anvita Meghnath, 5 Grace

Kaelin Lie, 5 Grace

Shanaya Alwani, 5 Grace

Gabrielle Angela Anderson, 5 Humility

Claire Goh Jia An, 5 Joy

Glory Ashley Raja Sarkunan, 5 Joy

Charlize Teo Hui Zi, 6 Charity

Chen Man Sum, 6 Charity

Lim Tze You, 6 Charity

Singapore Red Cross Flag Day 2017

Certificate of Appreciation:

Red Cross